מאת: פלמוני
י"א ניסן  ה'תש"פ  10:51 

אגודות ציוניות בישיבת וואלאז'ין


שלום רב,

קראתי באתר מסוים על פעילות תנועות סתר ציוניות בישיבת וואלאז'ין. המרכזיות שבהם - "נס ציונה" ו"נצח ישראל". לא נכתב שם שהמקימים היו "משהוא מיוחד..." (לדוגמא: את אגודת נצח ישראל הקים בין היתר הבחור שאחר שהותו בוואלאז'ין הפך למשורר ציוני ידוע - הלא הוא אדון ביאליק שביזה לאחר מכן את היהדות (וגם את הישיבות)). ומ"מ לפי הנכתב שם הצטרפו לאגודות אלו בחורים חשובים מאוד - דוגמת ר' איסר זלמן מלצר זצוק"ל ור' משה מרדכי עפשטיין זצוק"ל מח"ס לבוש מרדכי וראש ישיבת חברון (שדרך אגב, הלך לאסוף כסף לישיבות עם הראי"ה קוק, כפי הנכתב באותו אתר במקום אחר) גם ר' אברהם דב כהנא שפירא זצוק"ל מח"ס דבר אברהם צוין שם.

אשמח אם תרחיבו בנושא כיון שהוא מעורר אצלי תמיהה גדולה.
תודה רבה
י"ח אייר  ה'תש"פ  02:11 

מי שעסק בנושא שהעלית...


ונראה לי שיש לו גם חומר בכתובים בנושא זה הוא הר' דב ברקוביץ. במדור המסמכים באתר יש חיבור שלו על המושבות הראשונות ושם יש מספר טלפון שלו. תוכל ליצור אתו קשר ולברר את הנושא ואולי גם יוכל להשיב על תמיהות שיש לך לגבי זה.

רק אעיר שכל אותם הגדולים שציינת (שהיו אז בחורים צעירים) היו אז בנסיון עצום ולא פשוט כלל כי התעמולה הציונית היתה חזקה מאד ובעלת אמצעים ונסתה בכל כוחה לחדור ולהשפיע בתוככי הישיבות הקדושות כמו בכל המרחב הציבורי של היהדות כדי לעשות נפשות למענה. ולמעשה, גם אם היה שלב כזה או אחר של התעניינות או בדיקה של תנועות סתר ציוניות כאלה או אחרות מצידם לא חלף זמן רב והם פרשו מפעילות כלשהי בענין זה, והשקיעו את מרצם, שכלם וכשרונותיהם בלימוד תוה"ק עד שזכו לגדול ולהיות לגדולי ישראל והאירו את עיני ישראל בתורתם.